Tekuta Modernita

Tekutá modernita

//Prúdenie suchej, a vlhkej vody má svoje zákonitosti, ktoré trvajú. Naproti tomu, tekutá modernita nedokáže trvať…(je to nízkonákladový postpravdivý produkt zobchodovanej, skomoditizovanej pravdy, etiky)

Postup1. Odmietanie odmietania

Lyotard píše: “Uvažovanie nie je odmietané preto, že je nebezpečné, či rušivé, ale preto, že sa ním stráca čas.”  (in Rozepře.Anotace.Adresa, s. 24). Lyotard teda odmieta odmietať uvažovanie.

Bauman na to nadväzuje, keď píše, resp. cituje Valéryho, že “Nedokážeme už znášať nič, čo trvá” (in Tekuta modernita, s. 9). Ukazuje, že to, čo opisuje Lyotard sa nedá vydržať dlho.

Postup2. Vyrobiť kľučku, dvere sa nájdu

Z vyššie uvedeného vidno, že potrebujeme dlhodobé riešenie , Feynmanovu kľučku od dverí von z kruhu, ktorú stručne popíšeme: riešením akéhokoľvek neriešiteľného problému je abstrakcia, zovšeobecnenie. Jej prvým pravidlom je začať od stredu (kľučka, nie dokonalosť). To nám umožňuje vytvoriť si vzťahy. Potom už iba zväčšujeme rozsah objektov, pre ktoré predpokládame, že platia.  Tak sa mení len význam ich symbolov (napr. znaky zo začiatku abecedy a,b,c sú známe=parametre a z konca abecedy x,y,z neznáme=premenné. Pričom neskôr nastáva ich ďalšie rozlíšenie, čo vždy znamená, že ubudne z premenných – z x sa stáva nezávislá a z y závislá premenná a vzniká funkcia). Čiže nastáva upresňovanie – ku kľučke pribúdajú dvere.

Skúška správnosti nášho plánu: Priestor neexistuje. Preto neexistuje ani rovný priestor. Existuje iba krivý časopriestor. A nie je na tom nič tekuté v zmysle, ktorý kritizuje Bauman. Lebo vieme, že v zakrivenom časopriestore súčet uhlov trojuholníka nie je 180 stupňov, obvod kružnice delený číslom 2 π nie je rovný polomeru, návod na nakreslenie štvorca nevedie k uzavretému obrazcu.

Postup3. 9 sekúnd trvania

Šafr ukazuje, min. 4:23-4:32 – že vyrobiť kľučku je možné aj v prostredí obchodovania s pravdou, pravdivým obsahom (proti postpravde = zobchodovanému obsahu)

Postup4. Popísanie dualizmu (Bauman)

s. 20 “kľúčovým atribútom tekutej modernity, je meniaci sa vzťah medzi priestorom a časom.  “Modernosť začína v momente, kedy sú priestor a čas odtrhnuté od životnej praxe, aj od seba navzájom a sú pripravené ku svojej teoretizácii ako dve zvláštne a nezávislé kategórie stratégie a aktivity”.

s. 25 “Čas má význam iba ako nízkonákladová efektivita úniku, vykĺznutia, uhýbu z priestoru (zodpovednosti)”.

Dôkaz z postupu2 garantuje silnejšie riešenie ako Baumanov Postup4 – popis situácie…

Postup5. Pojmový Autopoiesis

s. 320 “Najcennejším odkazom Niklasa Luhmana, … bola jeho teória autopoiesis – sebautváranie (z gréckeho, robiť, tvoriť, dávať formu, byť efektívny, čiže opak trpnosti, v ktorej sme predmetom… Autopoiesis ľudských možností, kde tvorba je výhradnou formou, akú môže objav dostať, zatiaľčo sebaobjavovanie je prvým aktom tvorby”

s. 324 “George Steiner menuje Samuela Becketta, Jorge Luis Borgésa,… ako najväčších súčasných spisovateľov. Ako povedal, to, čo ich spája a to, čo ich robí tak veľkými je, že sa každý z nich pohyboval s rovnakou ľahkosťou – bol rovnako doma – v niekoľkých lingvistických (nimi vytvorených pojmových  vesmíroch)”.

Postup5 – Autopoiesis (pôvodne biologický vynález Maturanu a Varelu je tiež silnejším riešením ako Baumanov popis situácie…)

Ďalšie Baumanove veci

Modernity and Holocaust intro,  Modernity and Holocaust kap 4-7, Myslet sociologicky, Liquid Modernity, Alone again, Uvahy o postmoderni dobe

 

Reklamy

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s