Zbierka konštruovania pojmov

Zbierku konštruovania pojmov som začal tvoriť 16.02.17. To, prečo ju považujem za maximálne dôležitú, je vysvetlené v Intre.

Intro

Cieľom je rozvíjať procedurálne myslenie do nerutínnej flexibilnej tvorivosti. Ak sa to nepodarí, zostane rutínnym myslením, ktoré síce prináša dobré výsledky v testoch, ale v skutočnosti je to transmisívna reprodukcia prevzatých poznatkov a nie tvorba, čo sa po čase prejaví tým, že sa ním nedá pokračovať ďalej… Z toho vyplýva, že všetkým pojmom treba úplne rukolapne rozumieť.

…to be continued

Prítomnosť

…Idem s Zweigom a Borgesom na koncert. Hrajú skladbu o ktorej hovoria,
že ju môžem počuť iba ak poznám celú doterajšiu hudbu.
http://www.youtube.com/watch?v=JTEFKFiXSx4
Po koncerte sa ma Zweig pýta, prečo som
netlieskal. Odpoviem, že preto, lebo som nič nepočul. Povie
mi, že som nevzdelaný hlupák…Nedám sa a vysvetľujem, že
ak by bola prítomnosť iba výkladom minulosti, boli by 2 minulosti
a žiadna prítomnosť, svet včerajška… Borgesovi to vŕta v hlave a preto o tom neskôr píše Knihu z piesku: http://bookofsand.net/hypertext/ a posiela nám notifikáciu, aby sme si k nej pustili http://www.youtube.com/watch?v=CJG38iQ9d7I, svet zajtrajška nie z budúcnosti ako jasnovidectvo, ale ako novú tvorbu jediného zodpovedného pokusu.

Rasizmus, Nekompatibilita kultúr

Riešenie tvrdenia:
1) “som proti rasizmu, ale palestínčania sú sympatizanti nacistov, antisemiti, teroristi a vlastne neexistujú”
a tiež tvrdenia:
2) “Islam nie je kompatibilný s našou kultúrou je fašistické tvrdenie”

Postup1:
rozkrojím ho na 2 tvrdenia:
1.1) “som proti rasizmu”
1.2) “palestínčania sú sympatizanti nacistov, antisemiti, teroristi a vlastne neexistujú”
čím z neho vypadne “ale”, ktoré nás udržiava v nekonečnom (ideologickom cykle, v ktorom neexistuje rozhranie pravda/nepravda (ideológia ako zlá náhražka tohto rozhrania))Zhrnutie: odstránením “ale” sme skonštruovali rozhranie pravda/nepravda.
Čiže
1.1) je obecné tvrdenie týkajúce sa všetkých, aj moslimov a
1.2) je nedokázateľné/nerozhodnuteľné.
Dôkaz 1.1)”Pôvodne Arabi, podobne ako Gréci, používali nepozičnú dekadickú sústavu, v ktorej na označenie jednotlivých čísel slúžili písmená. Potom však na východe od Indov preberajú dekadický pozičný číselný systém, ktorý pre jednotlivé cifry zavádza špeciálne znaky…
čo prináša oslobodenie písmen od ich aritmetického významu a to je predpoklad vzniku symbolickej algebry (vklad Arabov). Na západe od Grékov preberajú geometriu s jej deduktívnou stavbou…Turecký vpád v 11. stor.priniesol stagnáciu a pomalý úpadok kultúry islamského sveta. Našťastie sa však v tom čase už západná Európa pozviechala z úpadku spôsobeného sťahovaním národov, a tak mohla prebrať od islamského sveta štafetu v matematike”.Záver:
Byť proti rasizmu sa dá spôsobilosťou preberania lepšieho riešenia navzájom (príkladom je veda). Akonáhle v nejakej kultúre (aj v mojej) táto spôsobilosť stagnuje, stáva sa proto-rasistickou…in http://www.matika.sk/archiv/kvasz/Dejalg/Cast2/Uvod.htm

 

Postup2 = Dôkaz 1.1

Zhrnutie:
Základná vlastnosť kultúr zabezpečujúca ich kompatibilitu, je teda spôsobilosť preberania lepšieho riešenia navzájom (príkladom je veda).
Akonáhle v nejakej kultúre táto spôsobilosť stagnuje, kultúra stráca kompatibilitu.

Sulíkov liberalizmus

Riešenie tvrdenia:
“Stotožňovanie Bruselu s komunistickou Moskvou je fašistický výrok”

Zámerne vyberám článok rešpektovaného slovenského ekonóma, ktorý je Sulíkovim kritikom:

(in The conservative’s case for the european union defending eurosceptic onslaugh (Dalibor Roháč) – http://foreignpolicy.com/…/the-conservative-case-for…/

Abstrakt

Národný štát ako generátor slobody, voľného obchodu a voľného pohybu ľudí je ahistorický mýtus konzervatívnych reformistov. Ako ukazuje minulosť, vytvára opak, t.j. protekcionizmus a kontinuálne konflikty, napr. 1. a 2. svetovú vojnu.
Slobodu, voľný obchod a voľný pohyb ľudí ako základné liberálne hodnoty zabezpečujú iba dohodnuté pravidlá národných štátov = EU, ako to dokazuje vývoj po 2. sv. vojne.

Pravicový euroskepticizmus (ku ktorému okrem čistých euroskeptikov (napr. Farage, Mach), patria konzervatívni reformisti (napr. Lucke – viď poznámky nižšie), Putin, jeho sympatizanti Orbán, Zeman, ultrapravica (napr. Francúzsky Národný front, Kotleba ĽSNS) a skorumpované vlády (napr. Smer/Fico/Kaliňák a ich koaliční partneri) sa podporou národných štátov chtiac-nechtiac snaží nie o reformu, ale o jej opak, čiže demontáž EU.

Hlboké reformy EU znamenajú dopracovávať ku Schengenskej dohode pravidlá:
spoločnej ochrany hraníc
spoločného udeľovania azylu

a súčasne

zrušiť demotivačnú top-down dogmu povinnej menovej+politickej únie (“ever closer union”)
namiesto nej zavesiť vývoj infraštruktúry jej spolupráce na bottom-up motiváciu jednotlivých členských krajín (deregulácia/autonómia)

Zhnutie: Podpora národných štátov aj ich dirigovanie zhora, je demontáž EU. Podpora motivácie spolupráce národných štátov=členských štátov EU zdola, je reforma EU.

Poznámka:
SaS je v Europarlamente vo frakcii Konzervatívnych reformistov. Ich prominentný predstaviteľ, Bernd Lucke podobne, ako Dalibor Roháč, potvrdzuje, že EU je dobrý projekt a že potrebuje štrukturálne reformy – http://bernd-lucke.de/11-punkte-fuer-eine-reform-der-eu/. Medzi Roháčom a Luckem/Sulíkom nie sú podstatné rozdiely.

Záver: “Stotožňovanie Bruselu s komunistickou Moskvou” a “podpora motivácie spolupráce národných štátov=členských štátov EU zdola/reforma EU” sú dve rozdielne veci.

Roháčovo stotožňovanie konzervatívnych reformistov s euroskeptikmi, Putinom, Orbánom, Zemanom, ultrapravicou (AFD) je neadekvátne, čoho dôkazom je aj fakt, že Lucke, zakladateľ AFD po jej radikalizácii odišiel z tejto strany… in https://en.wikipedia.org/wiki/Bernd_Lucke.

 

Reklamy

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s