Topológia

TOPOLÓGIA

V matematike, topológii nás zaujímajú tvarové príbuznosti/podobnosti medzi funkcionálnymi útvarmi (odteraz útvarmi)  (napr. vzťahy medzi trojuholníkmi a kružnicami, štvorcami a trojuholníkmi, štvorcami a kružnicami). Preto všetko trojrozmerné (nelepené aj lepené) krájame na dvojrozmerné.

PRAVIDLO PRÍBUZNOSTI FUNKCIÍ

Stanovme si preto pravidlo, že každému útvaru priradíme určité číslo. Ak teda majú dva útvary rovnaké číslo, sú homeomorfné (homeo = podobný, morfia = tvarovosť). Inak nie sú homeomorfné.

NIEKTORÉ TOPOLOGICKÉ INVARIANTY

  • Pocet komponentov

(okolo neho sa točí moja argumentácia odmietnutia 2 zložkového návrhu na zrušenie amnestií, ktoré navrhla koalícia)

Počet složek (komponent). Písmeno CH je útvar složený ze dvou „částí”, nijak spolu nesouvisících. Ostatní písmena latinské abecedy (nepřihlížíme-li k háčkům, čárkám, krouž­kům, např. Č, a pod.) tvoří souvislé útvary, složené z jedné části. Počet „částí”, z nichž je útvar složen (počet složek, komponent útvaru) je topologickým invariantem: jsou-li dva útvary homeomorfní, jsou složeny ze stejného počtu složek (komponent). Písmeno CH není tedy homeomorfní s písmeny O, P, S, a pod. Počet komponent je nejjednodušším topologickým invariantem.

  • Počet deliacich bodov

10a – 1 deliaci bod, 10b – ziaden deliaci bod, 10c – 2 deliace body, 10d – všetky body deliace okrem krajných, 10e – všetky body deliace okrem 3 krajných, 10f – nekonečné množstvo deliacich aj nedeliacich bodov

to be continued…

Note:

Fraktály sú objekty, ktorých tvar je nezávislý na veľkosti svojho merítka (merítková nemennosť). Sú to nepravidelné geometrické útvary, deliteľné na jednotlivé časti, z ktorých každá je v ideálnom prípade zmenšenou kópiou celku. Sú to teda množiny, ktorých motív sa opakuje v základnom telese a tento jav sa nazýva sebepodobnosť a sebapríbuznosť.

Zdroje: Czech math lib, Poincare

Reklamy

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s