Inštrumentálny realizmus

Inšpirácia: Kvasz, Inštrumentálny realizmus, od str. 171

Čo je to ‘skutočnosť’ (ne-jazyk)?

‘Skutočnosť’ je kontinuum, v ktorom nie sú vyčlenené ani predmety, ani javy, ani veličiny. Vedeckí, filozofickí, atď. mystici ho označujú slovom “Alef”,  “Tao”, atď., v ktorom je všetko napr. (a) mereologicky (yin yang), b) Bergsonovsky/Deleuzovsky/Laruellovsky (difference) nehierarchicky, bez začiatku/rootu (holisticky) zmiešané. Podľa nich najobjektívnejšou veličinou je nerozlišovanie (“racionalita nerozlišovania”), ktorým vystupujú z jazyka (SpeculativeRealism, NewRealism, Laruelle). Ukazujú tým, že všetko jazykové je menej objektívne.

Niektorí z nich (spolu s nami) – Brassier odhalili, že ‘nerozlišovanie’ je nutne nekonzistentné o sebe.

Čo je to jazyk?

Jazyk je krájanie ‘skutočnosti’ do reprodukovateľného rozlišovania objektívnej pojmovej schémy (minimálne ontickej, maximálne ontickej aj epistemickej). Ak z nej vystúpime do nerozlišovania, vystupujeme z ‘objektivity’. Z jazyka sa teda dá zmysluplne vystúpiť iba do iného jazyka = inej pojmovej schémy (inej škály jej rozlíšovania/merania).

Zhrnutie: ‘Svet’ je tá časť ‘skutočnosti’, ktorú rozlišujeme. Preto má zmysel hovoriť iba o objektivite ‘sveta’ a nie o objektivite ‘skutočnosti’. Súčasne tým, že hovoríme iba o objektivite ‘sveta’, nehovoríme, že ‘skutočnosť’ neexistuje. Hovoríme iba to, že predmety ‘sveta’ nemajú reprodukovateľné vlastnosti samé od seba, nezávisle od voľby škály, jazyka a meracieho prístroja.

Reklamy

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s