Hikingová plastelína 2017

Ochutnávka: 4 túry v Štiavnických vrchoch, harmonogram nechávam na dotváranie…

Prenčov-Sitno-Počúvadlo (21.10.17)

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape

Túru sme upravili na Prenčov-Sitno-Prenčov

V Prenčove je kováč, jeho slnečné hodiny sa nám hodia do Prostredia Čas. Over či sa nimi skutočne meria čas, alebo sú iba dekoratívne.

Prvý, modrý úsek sme celý čas bubnovali do vrchnákov od termosiek. Na spiatočnej ceste z toho vznikla celkom pekná variácia v 5/8 takte. Keď ju tam budete od medveďov počuť, odpovedajte zásadne v nepárnom rytme.

Výstup na rozhľadňu zo Sitna zvnútra. Celkom tvorivý nápad je prespať tam hore.

Výhľad zvonka. Nižšie fakt pršalo.

Zvedavosť sitnianskych srniek je menšia ako ich strach. Jej nástroj nie je bubnovanie, ale udržiavanie vzdialenosti.

Horná Roveň-Richnavské jazero-Tanád

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape

popis som rozdelil na 2 túry

 

Rudno nad Hronom – Chlm – Slosberg

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape

popis

Žibritov – Štangarígel

Túra z Hikeplannera
zobraziť na mape

Krupinské bralce

Výlet ku skalnému útvaru Štangarígel je hodnotnou 1,5 hodinovou vychádzkou po zelenej značke. S návratom trasa meria 5 kilometrov a vedie prevažne údolím potoka Bebrava (vodné kaskády), kde treba pozorne sledovať značky, keďže chodník často prechádza z jedného brehu na druhý a obchádza súkromné pozemky. Prírodnú pamiatku Štangarígel tvorí rozpadnutý andezitový lávový prúd treťohornej sopky. Na vrchole návršia môžeme sledovať pravidelné päťboké stĺpy s priemerom 1,1 metra a maximálnou výškou hranolov 6 metrov. Kolmé skaly vytvárajú dojem mesta s vežovitými stavbami. Avšak útvary sú pokryté machom a obklopené sutinovým lesom, ktorý udržiava stabilitu celého stĺporadia. Chránené územie bolo vyhlásené v roku 1975. No už v roku 1900 ho spomína Andrej Kmeť v jeho diele Tovaryšstvo, ktorý ho pomenoval Krupinskými bralcami. Na jednom z hranolov je doteraz neobjasnený nápis, označovaný za slovenskú verziu starokeltského písma so znením: „ASTAIBOV DOM TU OO HAVUBO“.

Zatopený lom, ak sa nám podarí nájsť Kuštrovku (zástavka autobusu)

Podobným výtvorom ako Štangarígel je Sixová stráň na pol ceste do Krupiny. Taktiež prírodná pamiatka, avšak vyhlásená v roku 1985 ako ukážka pravidelnej 5 a 6-bokej stĺpovej odlučnosti andezitov, ktoré majú hornú časť ohnutú. Od roku 2009 je chránené územie sprístupnené žltou značkou, ktoré sa ešte nedostalo do papierových turistických máp. Trasa s dĺžkou 1,5 km začína v lokalite Kuštrovka (zastávka autobusu), kde možno odstaviť auto a za štvrťhodinu ste v priestore bývalého kameňolomu. Dnes je dobývací priestor zatopený vodou a vzniklo malé jazierko, porastené trstinou. Nad jazierkom je vybudované oddychové miesto s dreveným posedením a ohniskom.

popis

Reklamy

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s