Rastlina a jej Listy / The plant and its leaves

050821

Anna Kiesenhofer vyhrala cyklistickú súťaž na OH2021 v Tokiu ako amatérska cyklistka. Profesionálne sa venuje matematike, integrovateľnosti, ktorá je ťažká a preto stále uniká nášmu teoretizovaniu. Tak zachytávame to unikanie, čo je rovnako užitočné: 
“…working on completely integrable systems is based on a contemplation of some very exceptional equations which hide a Platonic structurealthough these equations do not look trivial a priori, we shall discover that they are elementary, once we understand how they are encoded in the language of symplectic geometry, Lie groups and algebraic geometry. It will turn out that this contemplation is fruitful and lead to many results”.

Skúsim to unikanie zovšeobecniť: zvonka obrázok zmyslovo vyzerá ako definitívne uloženie dlaždíc, ktorému nič nechýba (Klasická mechanika). V skutočnosti je v ňom distribuovaný jazyk, ktorého je obrázok iba špeciálnym prípadom. Vieme to z toho, že vedľa obrázku je zoznam otázok, ktoré obrázok považuje za neriešiteľné. Preto ho niektorí, Lagrange, Hamilton začali hľadať. A my ho môžeme hľadať porovnávaním ich hľadania.

070821

Slovo ‘symplektický’ je grécky variant latinského ‘komplexný’. Začneme podobne znejúcim slovom, ‘simplicitou’.

a) Z tejto knihy si požičiame iba motto:

Symplektická geometria bez foriem je ako rastlina bez listov.

b) A z tejto bakalárky iba základný pojem:

V najznámejšom popise reality je hlavným pojmom ‘sila’. Nám sa však viac hodí menej známy, ktorého hlavným pojmom je ‘akcia’.

c) Ak tieto dve zápožičky spojíme, vzniká nástroj tvorby nových rastlín. Takto o ňom špekuluje Feynman: https://www.feynmanlectures.caltech.edu/III_08.html, 8–3 What are the base states of the world?

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s