040921 – Idiographic and Nomothetic

Legenda

a) V názve tohto blogu sa nachádzajú dve ťažké anglické slovíčka, ktoré sa naučíme pomocou topológie, forenznej (súdnej) psychológie, históriografie, sociológie a politológie.

Intuitívna operácia porovnávania rozdielov

(1) Na začiatku 19. storočia bol pojem spojitosť… považovaný za zrejmý a názorný. Platilo, že spojitosť je bijekcia. Neskôr sa ukázalo, že existujú aj nespojité bijekcie. Riešilo sa to tak, že sa porovnávali vnútorné rozdiely medzi spojitými a nespojitými bijekciami. A tým sa získavali nielen upresnenia, ale aj nové, silné a použiteľné metódy riešenia najrôznejších dovtedy “ťažkých” problémov.

Referencia: Čo je topológia? (Hejný, Kulich, Tvarožek)

Poznámka: vôbec nevadí, ak nevieš presne, čo je to spojitosť a bijekcia. Stačí ti Tvoja prekoncepcia o nich, ktorú si upresníš príkladmi nižšie:


Príklad porovnávania rozdielov

Na začiatku 21. storočia zdravorozumovo (common sense) platí, že každý spolupracujúci obvinený je rovnako slizký.

Prečo to nie je pravda? Porovnávaj rozdiely medzi Makóm a Slobodníkom.

Detailnejší príklad porovnávania rozdielov
Čo môžem s mojim existenciálnym vnútorným potenciálom fašizmu robiť?

Roger Griffin – I touched on this issue when I referred to the need to blend (zosúvzťažnenie) political science with history (územia) in order to get a “handle” (zobrazenie) on fascism as a phenomenon. The technical terms that come to mind are “idiographic” (NOT “ideographic”), or “writing about unique events in all their particularity and peculiarity” (generally the province of historiography) and “nomothetic”, or geared to identifying general patterns and generic features and processes (generally the province of the social and political sciences).
(fašizmus ako zobrazenie historických detailov do politických rozhodnutí)

Pomôcka pre pochopenie rozdielu medzi spojitosťou a bijekciou

Bijekcia je, keď každý bod jedného predmetu je spárovaný práve s jedným bodom druhého predmetu. Teraz si predstavme, že z toho prvého/druhého predmetu vytrhneme kus. Vidíme, že po vytrhnutí sa body medzi predmetmi automaticky nanovo jednoznačne spárovali. Čiže bijekcia sa po vytrhnutí zachováva. Spojitosť sa však vytrhnutím stráca. Vznikajú vytrhnuté, nedefinované body. 

Spojitosť sa nemeria vzdialenosťou ale súvzťažnosťou.

Priklad použitia: DÔKAZOVÉ KLAMSTVO

Ak druhí ľudia nepoznaju rozdiel medzi bijekciou a spojitosťou, čiže žijú na začiatku 19. storočia, môžem vytrhávať zo zobrazovania reality to, čo mi vyhovuje a iba zabezpečiť, aby sa body po vytrhnutí automaticky jednoznačne spárovali nanovo. A druhým hovoriť, že veď vidíte, že je to bijekcia (pre nich spojitosť, čiže v súlade so Zákonom). Toto je potom samozrejmá operácia každodenného života na ktorú tým pádom má každý svoje ľudské právo, ktoré dokonca môže vymáhať, ako napr. Vladimír Pčolinský, alebo Jaroslav Haščák potom, ako ich GP zbavila obvinenia (čo je tiež len iná forma vytrhnutia a automatického bijektívneho spárovania nanovo).

Zhrnutie: je to kúzelnícky trik Moci a je zvláštne, že zatiaľ na to Veda neprišla a nechá sa ňou namotávať do spolupáchateľstva na všetkej jej podlosti a beštialite.

Zhrnutie2: najväčší problém teda je v tom, ze tento kúzelnícky trik Moci si existenciálne zvnútorňujem ako jednotlivec.

Z histórie ľudstva máme dôkaz, že tomu nepomohla žiadna revolúcia. Čiže tomu môže potenciálne pomôcť iba veda.

Topology Atlas

Zhrnutie3: všimnite si aké fatálne následky má zlá teória na celé ľudstvo od jeho začiatku. Je v údolí (lokálne minimum vo falošnej roli globálneho minima), z ktorého sa nevie dostať. A bude tam dokiaľ nevyriešime P vs. NP problém. Preto má najväčší zmysel venovať sa teórii naučiteľnosti, 2.

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s