121022 – ◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙​◙

VŠETKO PODSTATNÉ

https://video.sme.sk/c/23033003/majitel-teplarne-samotny-matus-a-juraj-len-sedeli-a-pili-limonadu-bola-to-chladnokrvna-poprava.html

NEVIEM K TOMU SLOVNE DODAŤ NIČ, TAK DODÁVAM HUDOBNE

TAKTO O TOM UVAŽUJE KERTÉSZ

Vo Vyhnanom jazyku, s. 51, na prednáške ‘Holokaust ako kultúra’ kladie otázku, či môže holokaust vytvárať hodnoty:

“Podľa mňa totiž práve k tejto otázke dospel, práve s touto otázkou zápasí desaťročia trvajúci proces, v rámci ktorého sa holokaust ako fakt najprv potlačil, potom zdokumentoval. No ako som povedal, ukázalo sa, že je to málo, treba o ňom vyniesť súd, a to znamená hodnotiaci súd. Ten, kto sa nevie postaviť zoči-voči svojej minulosti, je odsúdený na to, aby ju večne opakoval. Životaschopná spoločnosť musí udržať v bdelom stave a neprestajne obnovovať svoje poznanie, vedomie o sebe samej, o svojich vlastných podmienkach. A ak jej výrok znie, že ťaživá, čierna tryzna holokaustu je neodmysliteľnou súčasťou tohto vedomia, potom sa tento výrok nezakladá na nejakej sústrasti, či ľútosti, ale na živom hodnotiacom súde. Holokaust je hodnota, lebo za cenu nezmerného utrpenia viedol k nezmernému poznaniu a preto sa v ňom taja nezmerné mravné rezervy… Možno to všetko budete pokladať za utópiu a poviete: V reálnom živote po tom nevidno ani stopy. Ba čo viac, v reálnom živote vidno pravý opak, ľahostajný dav, cynické ideológie, zabúdanie, masakry, chaos. Ale dôležité udalosti sa nie vždy odzrkadľujú zároveň aj v bezprostrednej realite. Napokon hovorím o procese, ktorého obrysy sa mi maria, ale jeho výsledok, samozrejme, nemôžem poznať…Žijeme v kontexte istej kultúry.”

Zhrnutie

Tá nezmerná mravná rezerva nie je nehumánnym súcitom, ani sústrasťou voči tomu zámerne ľahostajnému, cynickému davu. Je jeho humánnym hodnotiacim súdom.

Aktualizácia

LGBTIQA+ nepotrebujú náš súcit ani sústrasť. Ony sú spoluúčasťou na ich vraždení. Potrebujú rovnaké zákony. Až nimi s ich vraždením nemáme nič spoločné.

Advertisement

Ak ťa oslovuje konzistencia, spoluutváraj túto stránku

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s